1 of 2

Lekcija 3: Radionica 23: Hoću, neću, hoću, neću

Cilj: Razgovarati o izazovima s kojima se susrećemo tijekom pregovaranja o astinenciji ili o spolnom pdnosu u intimnim vezama.

Potrebni materijal: Flipchart papir, markeri i Dodatna građa

Preporučeno vrijeme: 90 minuta

Planiranje:
Za vrijeme trajanja ove aktivnosti, neki dečki mogu odigrati ulogu žene i obratno. Ova aktivnost nije uvijek laka za mlade i trebala bi biti predstavljena kao jedna od mogućih aktivnosti (alternativna tijek: bila bi da se mladi uključe u raspravu, radije nego u igru uloga, a na osnovu prezentiranog scenarija). U slučaju igre uloga, vrlo vjerojatno će se pojedini sudionici smijati tijekom vježbe. Važno je shvatiti kako je smijeh dijelom posljedica nespretnosti ili čak nelagode, koju sudionici mogu osjećati igrajući ulogu suprotnog spola ili gledajući kako drugi sudionici igraju ulogu suprotnog spola. Trebate biti fleksibilni na ovakve reakcije i, ukoliko se ukaže pogodan trenutak, podsjetiti sudionike na raspravu koju ste vodili tijekom aktivnosti “Što je to što zovemo rod?” Važno je ohrabriti ih i poticati na razmišljanje o tome zbog čega bi mogli reagirati na određeni način kada vide muškarce kako preuzimaju tradicionalne uloge ili karakteristike žena, ili žene kako preuzimaju tradicionalne uloge ili karakteristike muškaraca.
Ukoliko to vrijeme dozvoli, ova aktivnost može poslužiti za igru uloga pregovaranja povezanog s korištenjem prezervativa u intimnoj vezi ili pregovaranja oko nekih drugih pitanja kao što je odlučivanje o broju djece ili o tome kako trošiti prihod domaćinstva.

Tijek:

1. Podijelite sudionike u četiri skupine i dodijelite svakoj skupini temu za razgovor iz sljedeće tabele. Dvije skupine predstavljat će muškarce (M1 i M2), a dvije skupine predstavljat će žene (Ž1 i Ž2).

SKUPINA TEME ZA RAZGOVOR

M1 Razlozi zbog kojih muškarci žele imati spolne odnose u intimnoj vezi
M2 Razlozi zbog kojih muškarci ne žele imati spolne odnose u intimnoj vezi
Ž1 Razlozi zbog kojih žene žele imati spolne odnose u intimnoj vezi
Ž2 Razlozi zbog kojih žene ne žele imati spolne odnose u intimnoj vezi

2. Objasnite kako će od skupina (ili volontera iz svake skupine) biti napravljeni parovi kako bi se mogli voditi pregovori o apstinenciji i spolnom odnosu. Dajte skupinama 5 do 10 minuta za razgovor i pripremu za pregovore.
3. Prvi pregovori:
Skupina M1 (muškarci koji žele imati spolne odnose) pregovara sa skupinom Ž2 (žene koje ne žele imati spolne odnose). Zamolite pojedince ili skupine da pregovaraju zamišljajući da je riječ o intimnoj vezi u kojoj muškarac želi intimne odnose, ali žena ne želi.
4. Drugi pregovori:
Skupina M2 (muškarci koji ne žele imati spolne odnose) pregovara sa skupinom Ž1 (žene koje žele imati spolne odnose). Igra uloga trebala bi biti izvedena na isti način kao i prethodno opisana. Nakon pregovora, zamolite sudionike da vam kažu kako su se osjećali i što su naučili iz vježbe.
5. U oba slučaja voditelj bi trebao na flipchart papir zapisati najvažnije argumente, kako one ZA, tako i one PROTIV.
6. Otvorite raspravu s ostatkom skupine.

Pitanja za raspravu:

  1. Na koji su način pregovori slični onome što se događa u stvarnom životu?
  2. Što olakšava pregovore o apstinenciji s intimnim partnerom? Što ih otežava?
  3. Što se dogodi kada do pregovora dođe u trenutku zanosa, a ne prije toga? Postaju li tada stvari lakše ili znatno teže?
  4. Koji su razlozi zašto djevojke žele imati spolni odnos? A koji zašto ne žele? (vidjeti Dodatnu građu)
  5. Koji su razlozi zašto mladići žele imati spolni odnos? A koji zašto ne žele? (vidjeti Dodatnu građu)
  6. Kako mladići reagiraju ako djevojka preuzme inicijativu i zatraži spolni odnos?
  7. Mogu li muškarci ikada odbiti spolni odnos? Zašto da i zašto ne?
  8. Mogu li žene ikada odbiti spolni odnos? Zašto da i zašto ne?
  9. Je li korektno vršiti pritisak na nekoga za spolni odnos? Zašto da i zašto ne?
  10. Kako se dečki i djevojke mogu nositi s pritiskom vršnjaka i partnera u pogledu spolnog odnosa?
  11. Što ste naučili iz ove vježbe? Kako to znanje možete primijeniti na vlastite odnose?

Zaključak:

Mnogi čimbenici utječu na donošenje odluke o spolnom odnosu ili suzdržavanju od spolnog odnosa. Kada je riječ o ženama, strah od gubitka partnera ili niska razina samopoštovanja može ih navesti na prihvaćanje spolnog odnosa. Među muškarcima, odluka o spolnom odnosu može doći kao posljedica pritiska vršnjaka ili društvene sredine za dokazivanje svoje muškosti. Nadalje, stilovi komunikacije, osjećaji, samopoštovanje i nejednaki odnosi moći, sve to ima ulogu u pregovorima partnera o tome hoće li ili neće imati spolni odnos. Važno je biti savjestan i znati kako različiti čimbenici utječu na želje i odluke vas i vašeg partnera. Također je važno zapamtiti kako pregovori ne znače pobjedu po svaku cijenu, već pronalazak najboljeg rješenja za obje strane.

Dodatna građa: RAZLOZI ZBOG KOJIH MLADIĆI I DJEVOJKE STUPAJU U SPOLNI ODNOS

Dodatna građa: RAZLOZI ZBOG KOJIH MLADIĆ I DJEVOJKE NE STUPAJU U SPOLNI ODNOS